Body Measurements
Height and Weight
How tall is Salma Hayek, and what is her weight?

| Weight | 126 lb / 57 kg |
|---|---|
| Height | 5 ft 2 in / 157 cm |
Body size
| Bra size | 44C (US) / 100C (EU) |
|---|---|
| Cup size | C (US) |
| Breast/Bust size | 39 in / 99 cm |
| Waist size | 24 in / 61 cm |
| Hips size | 38 in / 97 cm |
| Dress Size | 6 (US) / 38 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 (US) |
Appearance
| Eye Color | Brown |
|---|---|
| Hair Color | Black, Brunette |
| Nationality | Mexican, American |
| Race / Ethnicity | Latina, Middle Eastern |