Body Measurements
Height and Weight
How tall is Gisele Bundchen, and what is her weight?

| Weight | 130 lbs / 59 kg |
|---|---|
| Height | 5 ft 11 in / 180 cm |
Body size
| Bra size | 34C (US) / 75C (EU) |
|---|---|
| Cup size | C (US) |
| Breast/Bust size | 34 in / 86 cm |
| Waist size | 26 in / 66 cm |
| Hips size | 35 in / 89 cm |
| Dress Size | 4 (US) / 34 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 8.5 (US) |
Appearance
| Eye Color | Blue |
|---|---|
| Hair Color | Light Brown |
| Nationality | Brazilian |
| Race / Ethnicity | White |