Body Measurements
Height and Weight
How tall is Sophie Turner, and what is her weight?

| Weight | 134 lbs / 61 kg |
|---|---|
| Height | 5 ft 9 in / 175 cm |
Body size
| Bra size | 32B (US) / 70B (EU) |
|---|---|
| Cup size | B (US) |
| Breast/Bust size | 34 in / 86 cm |
| Waist size | 24 in / 61 cm |
| Hips size | 33 in / 84 cm |
| Dress Size | 4 (US) / 34 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 9 (US) |
Appearance
| Eye Color | Green |
|---|---|
| Hair Color | Blonde |
| Nationality | British |
| Race / Ethnicity | White |