Madonna’s height is 5 ft 5 in / 165 cm. Her weight is 139 lbs / 63 kg. Her bra size is 34C. Madonna’s body measurements are 34-27-33 inches. Her shoe size is 8 (US). Her dress size is 4 (US). Her hair color is Blonde. Her eye color is Green.
Madonna Family Details
Father: Silvio Ciccone
Mother: Madonna Louise Fortin
Spouse/Relationship: Guy Ritchie (m. 2000–2008), Sean Penn (m. 1985–1989)
Children: Lourdes Leon, Rocco Ritchie, David Banda, Mercy James
Siblings: Anthony, Martin, Paula, Christopher, Melanie, Jennifer, and Mario Ciccone
Madonna Education
- West Middle School Rochester Hills
- Holy Family Regional School – North Campus Grades Y5-3 Rochester
- Rochester Adams High School
- University of Michigan School of Music, Theatre & Dance
Body Measurements
Height and Weight
How tall is Madonna, and what is her weight?

| Weight | 139 lbs / 63 kg |
|---|---|
| Height | 5 ft 5 in / 165 cm |
Body size
| Bra size | 34C (US) / 75C (EU) |
|---|---|
| Cup size | C (US) |
| Breast/Bust size | 34 in / 86 cm |
| Waist size | 27 in / 69 cm |
| Hips size | 33 in / 84 cm |
| Dress Size | 4 (US) / 34 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 8 (US) |
Appearance
| Eye Color | Green |
|---|---|
| Hair Color | Blonde |
| Nationality | American |
| Race / Ethnicity | White |
Read: Lila Moss, Ayesha Curry, and Maude Apatow.
Dear Readers, We shared Madonna’s Body Measurements, Height, Weight, Bra Size, and Shoe Size details. Please do share this post with your friends. Continue to visit this website and read about your favorite celebrity’s fitness information.