Sarah Paulson’s height is 5 ft 6 in / 168 cm. Her weight is 119 lbs / 54 kg. Her bra size is 34B. Sarah Paulson’s body measurements are 34-24-34 inches. Her shoe size is 8.5 (US). Her dress size is 4 (US). Her hair color is Blonde. Her eye color is Light Brown.
Sarah Paulson Family Details
Father: Douglas Lyle Paulson II
Mother: Catharine Paulson
Spouse/Relationship: Holland Taylor
Children: No
Siblings: Rachel Paulson, Liz Paulson
Sarah Paulson Education
- Fiorello H. LaGuardia High School
- American Academy of Dramatic Arts
- Berkeley Carroll School
Body Measurements
Height and Weight
How tall is Sarah Paulson, and what is her weight?

| Weight | 119 lbs / 54 kg |
|---|---|
| Height | 5 ft 6 in / 168 cm |
Body size
| Bra size | 34B (US) / 75B (EU) |
|---|---|
| Cup size | B (US) |
| Breast/Bust size | 34 in / 86 cm |
| Waist size | 24 in / 61 cm |
| Hips size | 34 in / 86 cm |
| Dress Size | 4 (US) / 34 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 8.5 (US) |
Appearance
| Eye Color | Light Brown |
|---|---|
| Hair Color | Blonde |
| Nationality | American |
| Race / Ethnicity | White |
Read: Rachel Zegler, Elizabeth Debicki, and Karlie Kloss.
Dear Readers, We shared Sarah Paulson’s Body Measurements, Height, Weight, Bra Size, and Shoe Size details. Please do share this post with your friends. Continue to visit this website and read about your favorite celebrity’s fitness information.