Alexa Chung’s height is 5 ft 8 in / 173 cm. Her weight is 123 lbs / 56 kg. Her bra size is 32B. Alexa Chung’s body measurements are 32-25-36 inches. Her shoe size is 8.5 (US). Her dress size is 4 (US). Her hair color is Brown. Her eye color is Green.
Alexa Chung Family Details
Father: Philip Chung
Mother: Gillian Chung
Spouse/Relationship: Tom Sturridge
Children: –
Siblings: Natalie Chung, Dominic Chung, Jamie Chung
Alexa Chung Education
- Perins School
- Chelsea College of Arts
- Peter Symonds College
Body Measurements
Height and Weight
How tall is Alexa Chung, and what is her weight?

| Weight | 123 lbs / 56 kg |
|---|---|
| Height | 5 ft 8 in / 173 cm |
Body size
| Bra size | 32B (US) / 70B (EU) |
|---|---|
| Cup size | B (US) |
| Breast/Bust size | 32 in / 81 cm |
| Waist size | 25 in / 64 cm |
| Hips size | 36 in / 91 cm |
| Dress Size | 4 (US) / 34 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 8.5 (US) |
Appearance
| Eye Color | Green |
|---|---|
| Hair Color | Brown |
| Nationality | English |
| Race / Ethnicity | Mixed-race (White) |
Read: Madonna, Lila Moss, and Ayesha Curry.
Dear Readers, We shared Alexa Chung’s Body Measurements, Height, Weight, Bra Size, and Shoe Size details. Please do share this post with your friends. Continue to visit this website and read about your favorite celebrity’s fitness information.