Body Measurements
Height and Weight
How tall is Imaan Hammam, and what is her weight?

| Weight | 123 lbs / 56 kg |
|---|---|
| Height | 5 ft 10½ in / 179 cm |
Body size
| Bra size | 32A (US) / 70A (EU) |
|---|---|
| Cup size | A (US) |
| Breast/Bust size | 32 in / 81 cm |
| Waist size | 24 in / 61 cm |
| Hips size | 35 in / 89 cm |
| Dress Size | 4 (US) / 34 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 9 (US) |
Appearance
| Eye Color | Brown |
|---|---|
| Hair Color | Dark Brown |
| Nationality | Dutch |
| Race / Ethnicity | Multiracial (Egyptian, Moroccan) |