Jung Ho-yeon’s height is 5 ft 9½ in / 176 cm. Her weight is 121 lbs / 55 kg. Her bra size is 32D. Jung Ho-yeon’s body measurements are 34-26-35 inches. Her shoe size is 7.5 (US). Her dress size is 4 (US). Her hair color is Black. Her eye color is Dark Brown.
Jung Ho-yeon Family Details
Father: Not Publicly Available
Mother: Not Publicly Available
Spouse/Relationship: Lee Dong-hwi
Children: –
Siblings: 1 Sister and 1 Brother
Jung Ho-yeon Education
- Hyewon Girls’ High School
- Dongduk Women’s University
Body Measurements
Height and Weight
How tall is Jung Ho-yeon, and what is her weight?

| Weight | 121 lbs / 55 kg |
|---|---|
| Height | 5 ft 9½ in / 176 cm |
Body size
| Bra size | 32D (US) / 70D (EU) |
|---|---|
| Cup size | D (US) |
| Breast/Bust size | 34 in / 86 cm |
| Waist size | 26 in / 66 cm |
| Hips size | 35 in / 89 cm |
| Dress Size | 4 (US) / 34 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7.5 (US) |
Appearance
| Eye Color | Dark Brown |
|---|---|
| Hair Color | Black |
| Nationality | South Korean |
| Race / Ethnicity | Asian |
Read: Greta Gerwig, Keke Palmer, and Desire Inglander.
Dear Readers, We shared Jung Ho-yeon’s Body Measurements, Height, Weight, Bra Size, and Shoe Size details. Please do share this post with your friends. Continue to visit this website and read about your favorite celebrity’s fitness information.