Body Measurements
Height and Weight
How tall is SZA, and what is her weight?

| Weight | 132 lbs / 60 kg |
|---|---|
| Height | 5 ft 4 in / 163 cm |
Body size
| Bra size | 36D (US) / 80D (EU) |
|---|---|
| Cup size | D (US) |
| Breast/Bust size | 36 in / 91 cm |
| Waist size | 27 in / 69 cm |
| Hips size | 37 in / 94 cm |
| Dress Size | 8 (US) / 40 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 8 (US) |
Appearance
| Eye Color | Dark Brown |
|---|---|
| Hair Color | Black |
| Nationality | American |
| Race / Ethnicity | African-American |