Rachel Hunter’s height is 5 ft 11 in / 180 cm. Her weight is 143 lbs / 65 kg. Her bra size is 36C. Rachel Hunter’s body measurements are 36-27-35 inches. Her shoe size is 9 (US). Her dress size is 6 (US). Her hair color is Blonde. Her eye color is Blue.
Rachel Hunter Family Details
Father: Wayne Hunter
Mother: Janeen Phillips
Spouse/Relationship: Rod Stewart
Children: Renee Stewart, Liam Stewart
Siblings: Jacqui Hunter
Rachel Hunter Education
Glenfield College in Auckland, New Zealand
Body Measurements
Height and Weight
How tall is Rachel Hunter, and what is her weight?

| Weight | 143 lbs / 65 kg |
|---|---|
| Height | 5 ft 11 in / 180 cm |
Body size
| Bra size | 36C (US) / 80C (EU) |
|---|---|
| Cup size | C (US) |
| Breast/Bust size | 36 in / 91 cm |
| Waist size | 27 in / 69 cm |
| Hips size | 35 in / 89 cm |
| Dress Size | 6 (US) / 38 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 9 (US) |
Appearance
| Eye Color | Blue |
|---|---|
| Hair Color | Blonde |
| Nationality | American, New Zealand |
| Race / Ethnicity | White |
Read: Lottie Moss, Kate Moss, and Kylie Minogue.
Dear Readers, We shared Rachel Hunter’s Body Measurements, Height, Weight, Bra Size, and Shoe Size details. Please do share this post with your friends. Continue to visit this website and read about your favorite celebrity’s fitness information.