Karlie Kloss’ height is 6 ft 1 in / 185 cm. Her weight is 126 lbs / 57 kg. Her bra size is 34B. Karlie Kloss’ body measurements are 34-24-34 inches. Her shoe size is 9 (US). Her dress size is 4 (US). Her hair color is Light Brown. Her eye color is Blue.
Karlie Kloss Family Details
Father: Kurt Kloss
Mother: Tracy Kloss
Spouse/Relationship: Joshua Kushner
Children: Levi Joseph, Elijah Jude, Rae Florence
Siblings: Kimberly Kloss, Kristine Kloss, Kariann Kloss
Karlie Kloss Education
- New York University
- New York University Gallatin School of Individualized Study
- Webster Groves High School
Body Measurements
Height and Weight
How tall is Karlie Kloss, and what is her weight?

| Weight | 126 lbs / 57 kg |
|---|---|
| Height | 6 ft 1 in / 185 cm |
Body size
| Bra size | 34B (US) / 75B (EU) |
|---|---|
| Cup size | B (US) |
| Breast/Bust size | 34 in / 86 cm |
| Waist size | 24 in / 61 cm |
| Hips size | 34 in / 86 cm |
| Dress Size | 4 (US) / 34 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 9 (US) |
Appearance
| Eye Color | Blue |
|---|---|
| Hair Color | Light Brown |
| Nationality | American |
| Race / Ethnicity | White |
Read: Mamie Gummer, Grace Gummer, and Delilah Belle Hamlin.
Dear Readers, We shared Karlie Kloss’ Body Measurements, Height, Weight, Bra Size, and Shoe Size details. Please do share this post with your friends. Continue to visit this website and read about your favorite celebrity’s fitness information.