Jordana Brewster’s height is 5 ft 7 in / 170 cm. Her weight is 126 lbs / 57 kg. Her bra size is 34B. Jordana Brewster’s body measurements are 34-25-36 inches. Her shoe size is 9 (US). Her dress size is 6 (US). Her hair color is Dark Brown. Her eye color is Dark Brown.
Jordana Brewster Family Details
Father: Alden Brewster
Mother: Maria João
Spouse/Relationship: Mason Morfit (m. 2022), Andrew Form (m. 2007–2021)
Children: Rowan Brewster-Form, Julian Form-Brewster
Siblings: Isabella Brewster
Jordana Brewster Education
- Yale University
- Convent of the Sacred Heart
- Berkeley College New Haven
- Professional Children’s School
- Escola Americana do Rio de Janeiro
Body Measurements
Height and Weight
How tall is Jordana Brewster, and what is her weight?

| Weight | 126 lbs / 57 kg |
|---|---|
| Height | 5 ft 7 in / 170 cm |
Body size
| Bra size | 34B (US) / 75B (EU) |
|---|---|
| Cup size | B (US) |
| Breast/Bust size | 34 in / 86 cm |
| Waist size | 25 in / 64 cm |
| Hips size | 36 in / 91 cm |
| Dress Size | 6 (US) / 38 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 9 (US) |
Appearance
| Eye Color | Dark Brown |
|---|---|
| Hair Color | Dark Brown |
| Nationality | American, Panamanian |
| Race / Ethnicity | Multiracial |
Read: Michelle Rodriguez, Debby Ryan, and Eileen Gu.
Dear Readers, We shared Jordana Brewster’s Body Measurements, Height, Weight, Bra Size, and Shoe Size details. Please do share this post with your friends. Continue to visit this website and read about your favorite celebrity’s fitness information.