Pamela Anderson’s height is 5 ft 7 in / 170 cm. Her weight is 132 lbs / 60 kg. Her bra size is 36DD. Pamela Anderson’s body measurements are 36-25-34 inches. Her shoe size is 8 (US). Her dress size is 6 (US). Her hair color is Blonde. Her eye color is Blue.
Pamela Anderson Family Details
Father: Barry Anderson
Mother: Carol Anderson
Spouse/Relationship: Tommy Lee (1995–1998), Kid Rock (2006–2007), Rick Salomon (2007–2008, 2014–2015), Dan Hayhurst (2020–2022), Jon Peters (2020)
Children: Brandon Thomas Lee, Dylan Jagger Lee
Siblings: Gerry Anderson
Pamela Anderson Education
Highland Secondary School in Comox
Body Measurements
Height and Weight
How tall is Pamela Anderson, and what is her weight?

| Weight | 132 lbs / 60 kg |
|---|---|
| Height | 5 ft 7 in / 170 cm |
Body size
| Bra size | 36DD (US) / 80DD (EU) |
|---|---|
| Cup size | DD (US) |
| Breast/Bust size | 36 in / 91 cm |
| Waist size | 25 in / 64 cm |
| Hips size | 34 in / 86 cm |
| Dress Size | 6 (US) / 38 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 8 (US) |
Appearance
| Eye Color | Blue |
|---|---|
| Hair Color | Blonde |
| Nationality | Canadian |
| Race / Ethnicity | White |
Read: Rachel Hunter, Lottie Moss, and Kate Moss.
Dear Readers, We shared Pamela Anderson’s Body Measurements, Height, Weight, Bra Size, and Shoe Size details. Please do share this post with your friends. Continue to visit this website and read about your favorite celebrity’s fitness information.