Simone Ashley’s height is 5 ft 8½ in / 174 cm. Her weight is 121 lbs / 55 kg. Her bra size is 34B. Simone Ashley’s body measurements are 34-26-36 inches. Her shoe size is 10 (US). Her dress size is 4 (US). Her hair color is Black. Her eye color is Dark Brown.
Simone Ashley Family Details
Father: Gunasekharan Pillai
Mother: Latha Pillai
Spouse/Relationship: Tino Klein
Children: –
Siblings: Sean (older brother)
Simone Ashley Education
- Identity School of Acting
- Arts Educational Schools
- Redroofs Theatre School
- Beaconsfield High School
Body Measurements
Height and Weight
How tall is Simone Ashley, and what is her weight?

| Weight | 121 lbs / 55 kg |
|---|---|
| Height | 5 ft 8½ in / 174 cm |
Body size
| Bra size | 34B (US) / 75B (EU) |
|---|---|
| Cup size | B (US) |
| Breast/Bust size | 34 in / 86 cm |
| Waist size | 26 in / 66 cm |
| Hips size | 36 in / 91 cm |
| Dress Size | 4 (US) / 34 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 10 (US) |
Appearance
| Eye Color | Dark Brown |
|---|---|
| Hair Color | Black |
| Nationality | British |
| Race / Ethnicity | Asian |
Read: Jung Ho-yeon, Greta Gerwig, and Keke Palmer.
Dear Readers, We shared Simone Ashley’s Body Measurements, Height, Weight, Bra Size, and Shoe Size details. Please do share this post with your friends. Continue to visit this website and read about your favorite celebrity’s fitness information.