Eileen Gu’s height is 5 ft 9 in / 175 cm. Her weight is 117 lbs / 53 kg. Her bra size is 32C. Eileen Gu’s body measurements are 34-25-34 inches. Her shoe size is 8 (US). Her dress size is 4 (US). Her hair color is Brown. Her eye color is Hazel.
Eileen Gu Family Details
Father: Not Publicly Available
Mother: Yan Gu
Spouse/Relationship: Single
Children: –
Siblings: Not Publicly Available
Eileen Gu Education
Stanford University, San Francisco University High School
Body Measurements
Height and Weight
How tall is Eileen Gu, and what is her weight?

| Weight | 117 lbs / 53 kg |
|---|---|
| Height | 5 ft 9 in / 175 cm |
Body size
| Bra size | 32C (US) / 70C (EU) |
|---|---|
| Cup size | C (US) |
| Breast/Bust size | 34 in / 86 cm |
| Waist size | 25 in / 64 cm |
| Hips size | 34 in / 86 cm |
| Dress Size | 4 (US) / 34 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 8 (US) |
Appearance
| Eye Color | Hazel |
|---|---|
| Hair Color | Brown |
| Nationality | American, Chinese |
| Race / Ethnicity | Mixed (White and Asian) |
Read: Ella Hunt, Simone Ashley, and Jung Ho-yeon.
Dear Readers, We shared Eileen Gu’s Body Measurements, Height, Weight, Bra Size, and Shoe Size details. Please do share this post with your friends. Continue to visit this website and read about your favorite celebrity’s fitness information.