Gal Gadot’s height is 5 ft 10 in / 178 cm. Her weight is 143 lbs / 65 kg. Her bra size is 32B. Gal Gadot’s body measurements are 34-24-34 inches. Her shoe size is 10 (US). Her dress size is 4 (US). Her hair color is Dark Brown. Her eye color is Dark Brown.
Gal Gadot Family Details
Father: Michael Gadot
Mother: Irit Gadot
Spouse/Relationship: Yaron Varsano
Children: Alma Varsano, Maya Varsano, Daniella Varsano, Ori Varsano
Siblings: Dana Gadot
Gal Gadot Education
IDC Herzliya College, Her high school major was biology.
She attended the IDC Herzliya College to study law and political science.
Body Measurements
Height and Weight
How tall is Gal Gadot, and what is her weight?

| Weight | 143 lbs / 65 kg |
|---|---|
| Height | 5 ft 10 in / 178 cm |
Body size
| Bra size | 32B (US) / 70B (EU) |
|---|---|
| Cup size | B (US) |
| Breast/Bust size | 34 in / 86 cm |
| Waist size | 24 in / 61 cm |
| Hips size | 34 in / 86 cm |
| Dress Size | 4 (US) / 34 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 10 (US) |
Appearance
| Eye Color | Dark Brown |
|---|---|
| Hair Color | Dark Brown |
| Nationality | Israeli |
| Race / Ethnicity | White |
Read: Brittny Ward, Clea DuVall, and Jordana Brewster.
Dear Readers, We shared Gal Gadot’s Body Measurements, Height, Weight, Bra Size, and Shoe Size details. Please do share this post with your friends. Continue to visit this website and read about your favorite celebrity’s fitness information.