Mamie Gummer’s height is 5 ft 6 in / 168 cm. Her weight is 126 lbs / 57 kg. Her bra size is 34B. Mamie Gummer’s body measurements are 34-22-34 inches. Her shoe size is 8 (US). Her dress size is 4 (US). Her hair color is Blonde. Her eye color is Blue.
Mamie Gummer Family Details
Father: Don Gummer
Mother: Meryl Streep
Spouse/Relationship: Mehar Sethi (m. 2019), Benjamin Walker (m. 2011–2013)
Children: Harrison Sethi
Siblings: Grace Gummer, Louisa Jacobson, Henry Wolfe
Mamie Gummer Education
- Kent School
- Miss Porter’s School
- British American Drama Academy
- Northwestern University
Body Measurements
Height and Weight
How tall is Mamie Gummer, and what is her weight?

| Weight | 126 lbs / 57 kg |
|---|---|
| Height | 5 ft 6 in / 168 cm |
Body size
| Bra size | 34B (US) / 75B (EU) |
|---|---|
| Cup size | B (US) |
| Breast/Bust size | 34 in / 86 cm |
| Waist size | 22 in / 56 cm |
| Hips size | 34 in / 86 cm |
| Dress Size | 4 (US) / 34 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 8 (US) |
Appearance
| Eye Color | Blue |
|---|---|
| Hair Color | Blonde |
| Nationality | American |
| Race / Ethnicity | White |
Read: Grace Gummer, Delilah Belle Hamlin, and Amelia Gray Hamlin.
Dear Readers, We shared Mamie Gummer’s Body Measurements, Height, Weight, Bra Size, and Shoe Size details. Please do share this post with your friends. Continue to visit this website and read about your favorite celebrity’s fitness information.