Blake Lively’s height is 5 ft 10 in / 178 cm. Her weight is 139 lbs / 63 kg. Her bra size is 34B. Blake Lively’s body measurements are 34-25-36 inches. Her shoe size is 9 (US). Her dress size is 4 (US). Her hair color is Blonde. Her eye color is Blue.
Blake Lively Family Details
Father: Ernie Lively
Mother: Elaine Lively
Spouse/Relationship: Ryan Reynolds (m. 2012)
Children: Daughters (James, Inez, Betty), and Son (Olin)
Siblings: Robyn Lively, Lori Lively, Jason Lively, Eric Lively
Blake Lively Education
Burbank High School
Body Measurements
Height and Weight
How tall is Blake Lively, and what is her weight?

| Weight | 139 lbs / 63 kg |
|---|---|
| Height | 5 ft 10 in / 178 cm |
Body size
| Bra size | 34B (US) / 75B (EU) |
|---|---|
| Cup size | B (US) |
| Breast/Bust size | 34 in / 86 cm |
| Waist size | 25 in / 64 cm |
| Hips size | 36 in / 91 cm |
| Dress Size | 4 (US) / 34 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 9 (US) |
Appearance
| Eye Color | Blue |
|---|---|
| Hair Color | Blonde |
| Nationality | American |
| Race / Ethnicity | White |
Read: Odessa A’zion, Alexa Chung, and Madonna.
Dear Readers, We shared Blake Lively’s Body Measurements, Height, Weight, Bra Size, and Shoe Size details. Please do share this post with your friends. Continue to visit this website and read about your favorite celebrity’s fitness information.